Lurdy

V 14 rokoch bola Bernadetta útle a choré dieťa. Mala astmu a v roku 1955 ochorela na choleru. Školu nebola schopná navštevovať, preto nevedela čítať ani písať. Dňa 11. februára 1958 vyšla Bernadetta so svojou sestrou a priateľkou zbierať drevo, lebo rodina nemala čím zakúriť. Prišli k Massabiellskej jaskyni, kde sa Bernadette zjavila Panna Mária. Od 11. 2. - do 16. 7. 1858 mala 18 zjavení.

 

3. júla 1866
Bernadetta ako 22-ročná vstúpila do kláštora v Nevers, kde zložila aj večné sľuby. Už nikdy sa nevrátila do jaskyne. V kláštore nesmeli o Lurdských zjaveniach hovoriť a zakázané mala i návštevy. Viackrát bola na smrť chorá, vykašliavala krv. Trikrát dostala posledné pomazanie. Robila ošetrovateľku v starobinci. Bernadettu znovu vyšetrovala komisia teológov. Na vyšetrovanie ju priniesli na nosidlách.

Do Lurdov prichádzali peniaze zo všetkých strán a postavili za ne kostol. Farár Peyramalenavštívil ťažko chorú Bernadettu a ľutoval, že žiadal od Matky Božej rozkvitnúť ruže a peniaze na kaplnku: „Viem, že ste ma nepodviedli, sestra, ale ja som vás nebol hoden.“ - a potláčal slzy.

Rok 1877
Bernadetta ochorela na tuberkulózu kostí. Na pravom kolene mala nádor veľký ako detská hlava. Nemohla hýbať nohami. Do kaplnky ju privážali na vozíku. Čiastočne ohluchla. Až do svojej smrti bola podrobovaná ďalším výsluchom. Kosť na nohe jej hnila. Celé jej telo bolo jedna jazva. Na hruď jej pripevnili kríž, zvesený zo steny, aby ho mohla bozkávať.Zomrela 16. apríla 1879 so slovami: „Svätá Mária, Matka Božia... teraz i v hodinu...“vo veku 35 rokov. Jej tvár mala takú podobu ako v extáze. Neverský biskup Lelong za účasti viacerých biskupov celebroval zádušnú sv. omšu. Pochovali ju do dvojitej zapečatenej truhly z olova a z dreva.

 

20. septembra 1908
Po 29 rokoch - 20. septembra 1908 komisia otvorila truhlu. Bernadetta vyzerala tak, ako pred 29-timi rokmi. Telo bolo neporušené. Tvár mala takú, ako v hodine smrti. Ruženec bol hrdzavý. 

3. apríla 1919
Po 40-tich rokoch - komisia otvorila kryptu a prezrela mŕtvolu. Lekári konštatovali: „Telo Bernadetty nie je v rozklade“, naopak bolo takmer nezmenené. Tvár a ruky boli biele, svalstvo mäkké. Telo bolo uložené do sklenenej truhly a verejne vystavené v kláštornej kaplnke v Nevers, kde dodnes, viac než po 120-tich rokoch, pútnici z celého sveta obdivujú jej neporušenú tvár.

8. decembra 1933
Za svätú  vyhlásil Bernadettu 8. decembra 1933 pápež Pius XI. za prítomnosti 70 000 ľudí, vyše 100 biskupov a šestnástich kardinálov.sv.Bernadeta dodnes .....akoby len spala